-Człowieniu!, jakby to powiedziała moja eM,- nie traktuj mnie jak głupka!


Otóż tak, drogi rodzicu, nie traktuj swojego dziecka jak głupka. Twoje dziecko naprawdę rozumie co się wokół niego dzieje, czasem trochę bardziej, czasem trochę mniej, ale kuma. Na każdym etapie rozwoju, czy to w pierwszym miesiącu, trzecim, ósmym, pierwszym roku czy półtora roku, dziecka rozumie. Jego umysł, zmysły, emocje, rozwijają się, ono samo doświadcza i uczy się od siebie, od Ciebie, od otoczenia, czerpie i wysysa ze świata mądrość. No oczywiście, że może mając roczek nie powie ile to jest pierwiastek z liczby 1548 czy kto to jest eremita, ale doskonale wie, co zrobić by znaleźć się w ramionach mamuśki, dostać ulubioną czekoladkę czy sprawić by dziadzia pół dnia spędził na noszeniu na rękach. Potrafi osiągnąć to, co jest mu potrzebne poprzez różne sposoby. Niektórych potrzeb dziecko samo z siebie sobie nie zaspokoi, ale wie jak zadziałać, by zostały spełnione.

Dziecko to mały cwaniak. Szybko się uczy i zapamiętuje. Oczywiście, że nie możemy traktować dziecka w danym wieku ponad jego normę, no chyba że mamy przed sobą przyszłą kopię Edisona, Skłodowskiej – Curie czy Einsteina, to wtedy nic tylko opatentować i klonować.
Nie róbmy z dzieci starych maleńkich, ale też nie traktujmy jak idiotów. Koleżanka mi kiedyś powiedziała, że zaskoczona jest, że jej dziecko coś tam już potrafi, jak mi to mówiła, to sprawa nie była jakaś niezwykła, generalnie dziecko zdrowe, w normie intelektualnej, bez zaburzeń, powinno już potrafić to o czym mi wtedy mówiła. No nie zaskoczyła mnie, ale zaskoczyła siebie. Nie wątpmy w nasze dzieci, bo to na serio są zdolne BESTIE… Wspierajmy w rozwoju, teraz są takie możliwości, ludzie mają takie pomysły na wszechstronny rozwój dziecka. Wspomagajmy, ale nie bądźmy zdziwienie jak nasz mały szogun i tak nas przechytrzy, bo w którymś momencie na bank tak się stanie 🙂

Dziecko kuma, musimy zdać sobie z tego sprawę. Nie wiemy co się tam w tej małej głowie kotłuje, jak zwoje się łączą i gdzie spinają i jaki niecny plan ma na dany dzień, ale zapewniam, że takowy codziennie się w jego makówce tworzy.

/ obrazek- Google Grafika 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *